Kapitola 10. - Studánka štěstí

2. března 2007 v 18:55 | Peggy |  Silaminea
Ačkoli přestalo pršet už brzy ráno, cestou od tůňky zpět do tábora Silaminea úplně promokla. Voda, která napršela na koruny stromů totiž pomalu a monotónně stále kapala z listů stromů ještě dlouhé hodiny poté.
To jí ale vůbec nevadilo. Zamrkala, protože jí jedna kapka spadla do oka, a vesele kráčela dál. Po chvíli si začala zpívat písničku, kterou ji kdysi když byla malá naučila její matka. Rozverně si pobrukovala nápěv i poté, co přišla do tábora. Ferton se právě pokoušel rozdělat oheň, ale mokré dřevo mu nechtělo hořet. Ornak seděl vedle něj a pozoroval bratrovu marnou práci. Oba vzhlédli, když Silaminea doslova přitančila do tábora.
"Silo, už je ti lépe?" zeptal se Ferton.
"Mně? Mně je skvěle! Zato vám práce nějak nejde od ruky." odpověděla a pobaveně se podívala na úplně mokrou hromádku dříví a bezradného Fertona.
"Kde jsi byla?" vyptával se Ferton.
"Šla jsem se opláchnout ke studánce, kterou jsme včera míjeli. Měli byste to také zkusit, její voda je neuvěřitelně průzračná a chutná." zašveholila a dál si zpívala její písničku.
Neměla nejmenší tušení, že tyto vlastnosti studánky zdaleka nebyly všechny. Na rozdíl od opojné vůně, kterou nezmínila, nevěděla o její výživnosti. Množství vody z této studánky totiž dokázalo nasytit právě tak, jako stejné množství té nejlepší zvěřiny. Ale hlavní úloha této studánky už od počátku jejího bytí bylo to, že přinášela štěstí. Ten, kdo se z ní napil, byl celý den zdravý, šťastný, veselý a neděly se mu žádné špatné věci. Proto se jí také někdy říkávalo 'studánka štěstí' ale teď už byla dlouhá léta zapomenuta, protože všichni lidé, kteří o její existenci věděli, už byli mrtví. Blížil se ale čas, kdy měla být znovu objevena a využívána jak pro blaho dobra, tak i pro blaho zla. Její tvůrce ale nepocházel z rasy lidí, a ačkoli už byl mrtev, někdo o ní přece jen věděl. Poznat ho však nemělo být Silaminee dopřáno až do chvíle, kdy nastane čas, a ta byla stále ještě velice vzdálená.
"A kde jste se toulali vy?" nadhodila Silaminea.
"Sbírali jsme dříví, ale bylo to zbytečné. Stejně za nic nestojí." ozval se nabručeně Ferton.
"Ukaž, zkusím to." nabídla se Silaminea, odstrčila od dříví Fertona a dřepla si. Vzala do rukou dva křemeny, s jejichž pomocí se pokoušel zapálit oheň už i Ferton, a zakřesala. Hned na první pokus se jí podařilo oheň zapálit. Vstala a prohlédla si své dílo. Nemohla tomu uvěřit. I přes její zručnost bylo takřka nemožné a ona v to ani nedoufala, že se jí podaří oheň zapálit hned na poprvé. Dříví totiž bylo opravdu promočené skrznaskrz.
Ornak vytřeštil oči a Ferton uznale pokýval hlavou. "Jak jsi to dokázala?" otázal se.
"Sama ani nevím. Vůbec jsem netušila, že…" pokrčila rameny a zadumala se.
'Jak?' kladla si stále stejnou otázku dokola. Když po chvíli přemýšlení nedokázala na nic přijít, rozhodla se tím už nezabývat. Stejně to neměla cenu.
Střídmě posnídali a znovu se vydali na pochod. Drželi se cesty, ale nešli přímo po ní, aby se nedali tak snadno objevit, ale také se od ní moc nevzdalovali, aby nezabloudili.
Celý den šli a šli téměř bez přestávky a celou tu dobu Silaminee vrtal hlavou její podivný sen. A celý den také na nic nepřišla. Ale to ji netrápilo, alespoň dneska ne. Moc studánky štěstí se totiž nedala zastavit, a tak brzy měla znovu dobrou náladu, zapomněla na její sen a zase si začala zpívat její oblíbenou písničku.
Vedlejším účinkem studánky totiž bylo to, že ten, kdo se z ní napil, byl někdy trochu lehkomyslný. Na to nepomyslel ani tak velký a mocný kouzelník jako ten, jež tuto studánku stvořil.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zastánkyně zelené zastánkyně zelené | 2. března 2007 v 19:49 | Reagovat

je to bezva

2 Peggy Peggy | 2. března 2007 v 22:26 | Reagovat

díky, zastánkyně zelené:)

3 Silmarilien-Palantírilien Silmarilien-Palantírilien | E-mail | Web | 2. srpna 2007 v 12:10 | Reagovat

studánka štětsí - to je skvělý nápad :o) jak že se k ní jde? :D

4 Peggy Peggy | Web | 5. srpna 2007 v 17:06 | Reagovat

nooo... to se musíš nejdřív dostat do Artoronty, a tam už se nějak doptáš... :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama