J.R.R. Tolkien: Pán prstenů

14. února 2007 v 16:06 | Peggy |  Moje oblíbené knížky
Slavnou trilogii Pán prstenů určitě všichni znáte, ale ne všichni jste ji asi četli. Já jo, a je to jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Jsou to už aspoň dva roky, co jsem to četla, takže když budu mít něco špatně, tak mi to klidně napište do komentářů. Hodně z vás asi vidělo film. Je skvělý, ale knížka je možná ještě lepší. Ve filmu je pár věcí udělaných jinak, ale většinou to není nic důležitého. Knížku i film vřele doporučuju!
Společenstvo prstenu :
V prvním díle čaroděj Gandalf zjistí, že prsten patřící hobitu Frodu Pytlíkovi, který zdědil po jeho strýci, není obyčejný. Je to kouzelný prsten, jež stvořil sám zlý pán Sauron, který vládne zemi Mordor. To, že když si ho nasadíte na prst, zmizíte, je jeho nejmenší zázrak. Tento prsten totiž nebyl jediný, který Sauron skul- tři dal králům elfů, sedm vládcům trpaslíků, devět mužům a poslední si nechal pro sebe. Prsteny měly sjednocovat zemi a různě jí být užitečné. Jenže Sauronův prsten vládne všem. Má strašlivou moc, vlastní vůli, a Sauron po něm neustále pátrá, protože mu ho kdysi, na počátku věků, vzal lidský král Isildur.
Proto se Frodo se zahradníkem Samem a přáteli Samem a Pipinem na Gangalfovu radu vydávají z Hobitína do Hůrky, kde se s ním mají setkat. Gandalfa tam však nenajdou, zato se seznámí s tajemným Chodcem, hraničářem, který je dále doprovází na jejich cestě. Zná Gandalfa, a slíbí, že je zavede do Roklinky k elfům, kde snad prsten bude v bezpečí. Tam se však ukáže, že Chodec není jen obyčejný hraničář… Je to Aragorn a pochází v přímé linii z Isildurova rodu, proto by mu měl náležet trůn lidské říše.
Jenže v Roklince Frodo zjistí, že prsten není nikde v bezpečí, a proto je nutné ho zničit, což se dá jen v Hoře osudu, v zemi Mordor. Proto se sestaví společenstvo prstenu, jehož úkolem je donést prsten k Hoře osudu (to je vlastně obrovská sopka), a hodit ho tam. A tak se Frodo, Sam, Smíšek, Pipin, Aragorn, elf Legolas, lidský princ Boromir, trpaslík Gimli a Gandalf vydávají na dlouhou cestu, ale o tom už si přečtěte sami…
Dvě věžě
Ve druhém díle pokračují Frodo se Samem v cestě k Hoře osudu, mezitím si Aragorn, Gimli a Legolas musí vybojovat svou bitvu proti skřetům (zlá a ošklivá stvoření) u Helmova žlebu. Příběh dál pokračuje a nejspíš brzy dojde k válce mezi Sauronem a jeho posledními odpůrci. (Přece vám to nemůžu všechno prozradit, to byste pak tu knížku už vůbec nemuseli číst.)
Návrat krále
Napětí mezi Mordorem a Gondorem (lidská země) se stupňuje, zatímco Frodo se stále více blíží k Hoře osudu… Nakonec propukne velká bitva, kde lidé, trpaslík a elf stojí proti skřetům, zlým lidem a olifantům…
No a jak to dopadne vám neřeknu, abyste měli důvod si to přečíst, protože kdybyste to všechno věděli, tak by to pak vůbec nebylo ono:-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Silmarilien-Palantírilien Silmarilien-Palantírilien | E-mail | Web | 2. srpna 2007 v 11:19 | Reagovat

Tolkienovy knížky přímo žeru :o)

2 Peggy Peggy | Web | 5. srpna 2007 v 17:02 | Reagovat

tak to jsme dvě=)

3 Aragorn Aragorn | 21. prosince 2007 v 0:10 | Reagovat

tři....je to nej autor jakýho jsem kdy četl...borec že mě vymyslel...a ještě víc že mi dal královstí a tak hezkou královnu k němu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama